domy z bali

8. Domy z bali czy w systemie kanadyjskim? Pomagamy podjąć właściwą decyzję

Bezpłatna wycena
Masz projekt domu drewnianego?
Prześlij go nam,
a przygotujemy dla Ciebie
bezpłatną wycenę.
Jeżeli nie masz projektu,
z chęcią pomożemy Ci go wybrać.

Możesz skontaktować
się z nami mailowo lub telefonicznie.
Biuro sprzedaży:
ul. Podbipięty 29,
31-980, Kraków
małopolskie  
telefon biuro 12 312 80 44

Siedziba firmy:
Maków Podhalański
34-220

16-06-2015

Coraz więcej osób decydując się na budowę własnego, wymarzonego domu postanawia skorzystać z naturalnych materiałów. Drewniane konstrukcje, posiadające wyjątkowy urok i charakter, są nie tylko atrakcyjne wizualnie – posiadają zdolność do samoregulacji wilgotności, dzięki czemu określa się je zdrowymi, powstają wyjątkowo szybko, gwarantują naturalny, nieoceniony zapach lasu, są przy tym ognioodporne (tak, specjalnie przygotowane drewno nie pali się niczym zapałka) i dobrze chronią przed hałasem. Jeśli podejmiemy decyzję, że chcemy, by nasz dom był drewniany, musimy zdecydować w jakiej technologii ma zostać wykonany. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej dwóm z nich – porównamy domy z bala oraz wykonane w systemie kanadyjskim.

Wady i zalety obu technologii
Domy z bali, które w Stanach Zjednoczonych oraz krajach skandynawskich cieszą się ogromnym powodzeniem, powoli znajdują coraz większą rzeszę odbiorców również w naszym kraju. Cenione w głównej mierze za jakość, trwałość i niepowtarzalny wygląd są idealnym wyborem dla wszystkich, którzy kwestie ekologiczne traktują priorytetowo. Jednak czy nadają się do mieszkania przez cały rok? Czy decydując się na nie nie strzelimy sobie w stopę i będziemy żałować wyboru? Wybór domów z bali ciągnie za sobą mnóstwo zalet. Warto podkreślić, że tego typu konstrukcje pozwolą nam na oszczędności – potrzebują zdecydowanie mniej energii do ogrzewania, nawet o 30 proc. względem domów murowanych. Są na tyle ciepłe, że przy ich wznoszeniu nie ma potrzeby używania dodatkowej izolacji termicznej – mowa tu o balach o grubości powyżej 22 cm. Takie domy określa się mianem zdrowych – drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności stwarzając tym samym wyjątkowy mikroklimat wewnątrz – mieszkańcy państw, w których drewniane domy są najpopularniejsze, żyją kilkanaście lat dłużej. Co może niektórych zdziwić – domy z bali są wysoce ognioodporne, dzięki korzystaniu z elementów o masywnych przekrojach. Zapewniają również wyjątkowy komfort mieszkania – poza ponadprzeciętną ochroną przed hałasem i naturalnej klimatyzacji wewnątrz, ich właściciele mogą liczyć na niepowtarzalny zapach lasu przez cały rok.

Jak na tle domów z bali prezentują się budynki wykonane w systemie kanadyjskim? Niestety, w tym przypadku nie jest tak różowo. Domy tego typu budowane są z wykorzystaniem stosunkowo cienkich desek, co nie zapewni solidności porównywalnej z potężnymi balami drewnianymi o grubości kilkudziesięciu centymetrów. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o izolacje cieplną – ta nie będzie równie wyjątkowa jak przy domach z bali wymagając dodatkowego docieplenia. Przekłada się to na brak zapachu lasu wewnątrz – sztuczne materiały mające zadbać o ciepło pozbywają drewno naturalnych właściwości. Niestety, również czas budowy domów w systemie kanadyjskim nie należy do najkrótszych – konieczność postawienia szkieletu wydłuża oczekiwanie na gotową konstrukcję do około 12 tygodni – to ponad miesiąc dłużej niż przy domach z bali. Oczywiście, domy wykonane w systemie kanadyjskim mają również wiele zalet takich jak np. niskie koszty budowy i użytkowania, prostota ewentualnych remontów czy komfort użytkowania, jednak w obliczu wyżej wymienionych słabości nie są równie atrakcyjne, jak domy z bala.