domy z bali

3. Dom z bali warstwowych czy pełnych? Wybieramy najlepszy budulec

Bezpłatna wycena
Masz projekt domu drewnianego?
Prześlij go nam,
a przygotujemy dla Ciebie
bezpłatną wycenę.
Jeżeli nie masz projektu,
z chęcią pomożemy Ci go wybrać.

Możesz skontaktować
się z nami mailowo lub telefonicznie.
Biuro sprzedaży:
ul. Podbipięty 29,
31-980, Kraków
małopolskie  
telefon biuro 12 312 80 44

Siedziba firmy:
Maków Podhalański
34-220

01-04-2015

Budowa domu często stanowi inwestycję na całe życie dlatego przed rozpoczęciem prac warto dobrze zastanowić się nad wszystkimi elementami składowymi tego przedsięwzięcia. Niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiednich materiałów, które będą spełniać najbardziej wygórowane wymagania.
Nie inaczej wygląda to w przypadku domów drewnianych, m. in. domów z bali. Wydawać by się mogło, że w tego rodzaju budownictwie wybór materiałów nie jest specjalnie duży. Nic bardziej mylnego!

Bale balom nierówne
W budownictwie drewnianym możemy wyróżnić: domy z bali pełnych oraz domy z bali warstwowych. Domy z bali pełnych, jak sama nazwa wskazuje, są zbudowane z grubych kłód litego drewna i praktycznie nie wymagają dodatkowego ocieplania. Do wykonania ścian domów z bali izolowanych wykorzystuje się znacznie cieńsze kłody, wymagające dodatkowej izolacji. Domy z bali warstwowych posiadają ściany wypełnione materiałem izolacyjnym, innym niż drewno (np. pianką poliuretanową, szklaną wełną, itp.). Spotyka się również konstrukcje z bali klejonych, gdzie każda kłoda składa się z kilku ciasno przylegających do siebie elementów. Zapobiega to skręcaniu się bali, ale w nieodpowiednich warunkach isnieje ryzyko "rozchodzenia" się warstw. Każdy z budulców ma własne zalety i wady, inne zastosowanie oraz inne właściwości.

Drewno
Drzewami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji drewnianych bali są sosna, jodła oraz świerk. Pozyskane z nich drewno dzieli się na tzw. drewno zielone, charakteryzujące się wilgotnością powyżej 19% oraz na drewno suche o wilgotności nie przekraczającej 19%. Poziom wilgotności osiąga się poprzez jego sezonowanie oraz suszenie.

Warto się zastanowić
Jak wspomniano wcześniej, każdy typ bali ma inne zastosowanie, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką i przeznaczeniem każdego typu drewna. Bardzo ważny jest również wybór optymalnego rodzaju bali. Domy drewniane wybudowane z odpowiednich materiałów przetrwają stulecia i zapewnią nam ciepło oraz komfort. Wystarczy jednak jeden błąd w doborze budulca i piękny sen o nowym domu może stracić wiele ze swojego uroku.