domy z bali

11. Podhale w centrum Polski czyli dom z drewna gdziekolwiek chcesz

Bezpłatna wycena
Masz projekt domu drewnianego?
Prześlij go nam,
a przygotujemy dla Ciebie
bezpłatną wycenę.
Jeżeli nie masz projektu,
z chęcią pomożemy Ci go wybrać.

Możesz skontaktować
się z nami mailowo lub telefonicznie.
Biuro sprzedaży:
ul. Podbipięty 29,
31-980, Kraków
małopolskie  
telefon biuro 12 312 80 44

Siedziba firmy:
Maków Podhalański
34-220

01-08-2015

Jeśli próbujemy wyobrazić sobie wymarzoną scenerię, w której chcielibyśmy spędzać każdą wolną chwilę, do której moglibyśmy wracać po pracy, często wygląda ona następująco – drewniany, solidnie wykonany domek z drewna, kominek i wygodny fotel ze stosem książek na wyciągniecie ręki. Jednak nie każdy ma możliwość by spełnić takie marzenie, nawet w opcji weekendowej. Pozostają wakacyjne wyjazdy na Podhale i czerpanie z kilku czy kilkunastu dni w górach jak najwięcej. Okazuje się jednak, że jest sposób by poczuć się jak w górach, nawet w centrum Polski. Jak to zrobić? Rozwiązaniem są góralskie domy z bali, które nie wymagają górzystego terenu ani znajomości gwary u lokatorów.

Domy z bali całoroczne
Drewniane domy, które zazwyczaj kojarzymy z górskimi miejscowościami, niekoniecznie muszą być stawiane właśnie w takich miejscach. Wzrost popularności konstrukcji naturalnych nie jest wynikiem powiększających się miast leżących nieopodal szlaków – drewniane domy buduje się również na nizinach, blisko centrów dużych aglomeracji, wszędzie tam, gdzie powstać mogą murowane konstrukcje.

Jeśli domy z bali mogą być stawiane w dokładnie tych samych miejscach, gdzie odmiany tradycyjne, czy dostrzec można różnice pod względem fundamentów pod nie przygotowywanych? Jedynym odstępstwem jest wielkość ław. Wynika to z ciężaru obu konstrukcji – domy z bala, mimo solidnych, masywnych elementów są lżejsze od murowanych konstrukcji, dlatego też mogą być stawiane na mniejszych ławach fundamentowych. Nic nie stoi na przeszkodzie by posadowić je na płycie betonowej lub ścianach fundamentowych z piwnicą.

Jeśli chodzi o przystosowanie się domów z bali do klimatu odmiennego od górskiego, nie musimy się martwić. Ba, drewniane konstrukcje pozwolą na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania nawet do 30 proc. względem murowanych domów. Na uwagę zasługuje również klimatyzacja, która nie wymaga stosowania jakichkolwiek urządzeń – naturalna konstrukcja sama zapewni lokatorom właściwą temperaturę nie tylko latem, ale również zimą. Ponadto w przypadku wykorzystania bali o grubości powyżej 22 cm, nie będzie konieczne stosowanie dodatkowej izolacji termicznej. Masywne elementy odpowiednio zadbają, by ciepło nie uciekało ze środka.

Betonowy blok czy drewniany dom?
Decydując się na wybudowanie domu z bali, bez różnicy czy pośród górskich szlaków, czy blisko hałaśliwych centrów handlowych, lokatorzy wraz z atrakcyjną wizualnie konstrukcją zyskają szereg cech które uprzyjemnią codzienną egzystencję. Niektóre z nich widocznie kontrastują z szybkim życiem obecnym w dużych miastach – drewniane konstrukcje są ekologiczne oraz zdrowsze od murowanych braci. Nie oznacza to niskiej trwałości – drewno jest solidnym tworzywem, gotowym wytrzymać nawet 200 lat. Kto wie, być może niebawem zmienią się trendy i nasze miasta zamiast przeszklonych biurowców zachwycać będą naturalnym pięknem i zapachem lasu? Tego byśmy chcieli.