domy z bali

10. Na co zwrócić uwagę decydując się na dom z bali?

Bezpłatna wycena
Masz projekt domu drewnianego?
Prześlij go nam,
a przygotujemy dla Ciebie
bezpłatną wycenę.
Jeżeli nie masz projektu,
z chęcią pomożemy Ci go wybrać.

Możesz skontaktować
się z nami mailowo lub telefonicznie.
Biuro sprzedaży:
ul. Podbipięty 29,
31-980, Kraków
małopolskie  
telefon biuro 12 312 80 44

Siedziba firmy:
Maków Podhalański
34-220

16-07-2015

W związku ze stale rosnącą popularnością domów drewnianych, na rynku pojawiło się wiele nowych firm świadczących usługi budowlane tego typu konstrukcji. Niestety, część z nich nie dysponuje odpowiednim zapleczem oraz – co gorsza – wiedzą i umiejętnościami, które gwarantują gotowość stworzenia wyjątkowych budynków, których oczekują klienci. Poniżej postaramy się udzielić Państwu kilku rad – podpowiemy na co zwrócić uwagę, jeśli domy z bali znajdują się w kręgu Państwa zainteresowań. Polacy biorąc przykład z amerykanów oraz mieszkańców krajów skandynawskich, powoli zaczynają dostrzegać zalety, jakie zapewniają domy wznoszone przy użyciu potężnych bali z drewna. Będące nie tylko atrakcyjnymi od strony wizualnej, są doskonałym wyborem dla każdego kto oczekuje oszczędnej, ciepłej, ekologicznej, „zdrowej” i szybkiej w postawieniu konstrukcji. Jednak, podobnie jak inne budynki, jeśli zostaną nieprofesjonalnie wykonane, mogą mocno rozczarować co rusz zaskakując niespodziewanymi defektami.

Wybieramy dom z bali
Decydując się na zakup domu z bali mamy dwie opcje – zrealizować swój albo gotowy projekt, lub wybrać używany budynek. Pierwszemu przypadkowi przyjrzymy się nieco później, teraz pod lupę weźmiemy sytuację drugą. Zakup używanych domów, podobnie jak innych rzeczy codziennego użytku, łączy się ze zwiększonym ryzykiem. Trzeba mieć świadomość, że z budynku ktoś wcześniej korzystał i nawet nieświadomie mógł pozostawić w nim wiele defektów. Niektóre z nich będą proste w usunięciu, inne mogą dostarczyć niemałych, często kosztownych kłopotów. Dlatego ważne jest dokładne obejrzenie konstrukcji. Poza zapoznaniem się z jego stanem wizualnym, przy oglądaniu powinniśmy skorzystać z jeszcze jednego zmysłu – węchu. Zapach lasu unoszący się wewnątrz świadczy o dobrym stanie budynku, gorzej jeśli można wyczuć ocet czy stęchliznę – może to świadczyć o gniciu konstrukcji oraz innych uszkodzeniach. Myśląc o zakupie używanego domu z bali należy mieć na względzie, że ten potrzebuje około 2 lata by osiąść – właśnie w tym czasie najczęściej pojawiają się pęknięcia, rozszczelnienia oraz inne usterki. Powyższych wad pozbawione są zazwyczaj nowe domy. Jednak to również nie jest regułą. Jak w każdej konstrukcji, za którą odpowiadają ludzie, to właśnie od ich pracy zależy jakość uzyskanego budynku. Dlatego w przypadku nowych domów należy poszukać sprawdzonych, polecanych ekip, które mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat budowania domów z bali. Najlepsze oferować będą kompleksowe przygotowanie wymarzonego domu, począwszy od stanu surowego, na stanie „pod klucz” skończywszy. Ważne są również zapisy w proponowanej umowie – jeśli firma jest pewna umiejętności swoich pracowników nie unika zobowiązań. Warto szukać takich, które jasno określają czas jakiego potrzebują do wzniesienia konstrukcji. Dobra ekipa to absolutna podstawa – bez niej i wysokiej jakości materiałów, domy drewniane, szczególnie z bali, które z definicji mają być solidne i trwałe, wcale takimi nie będą.

Warto ryzykować?
Ryzyko wynikające z wyboru firmy, której powierzymy budowę naszego nowego domu z bali nie jest większe, niż w przypadku tradycyjnych, murowanych konstrukcji. W obu sytuacjach można trafić na niekompetentnych pracowników, którzy dużo obiecują, zaś mało robią. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z realizacji marzeń i kupić mieszkanie w bloku – domy z bali to mnóstwo zalet, począwszy od wyjątkowego wyglądu, przez zdrowy mikroklimat i zapach w środku, na krótkim czasie budowy i atrakcyjnej cenie skończywszy - warto poszukać zaufanych i sprawdzonych firm, które dostarczą tego, czego oczekujemy.