W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że domy wykonane z drewna nie posiadają wytrzymałości oraz właściwości cieplnych swoich murowanych odpowiedników. Często wyobrażamy je sobie jako góralskie chaty, leśniczówki lub, ewentualnie, domki letniskowe.
Buduj z drewna
Aby móc obalić powyższy pogląd, należy wpierw odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: Co kryje się po terminem budownictwo drewniane i jakie konstrukcje możemy do niego zaliczyć? W budownictwie drewnianym, elementy konstrukcyjne budynku wykonane są z drewna, litego lub uszlachetnionego. Do rodzajów budownictwa drewnianego zaliczmy:
- budownictwo kanadyjskie o lekkiej konstrukcji szkieletowej,
- budownictwo prefabrykowane, gdzie gotowe elementy budynku są przygotowywane wcześniej,
- domy z bali, w których ściany zewnętrzne wykonano z litego drewna.
Lepsze niż murowane?
W 1980 roku amerykańskie Narodowe Biuro Standardów (National Bureau of Standards – NBS) przeprowadziło ciekawy eksperyment dotyczący właściwości cieplnych różnych konstrukcji. Porównano dom murowany, drewniany dom szkieletowy oraz dom z bali pod kątem szybkości nagrzewania oraz wychładzania. Badania trwały dwadzieścia osiem tygodni i przyniosły dość zaskakujące rezultaty. Dom z bali, posiadający najcieńsze bo zaledwie 18-centymetrowe ściany, nagrzewał się w okresie zimowym szybciej niż pozostałe dwa, zużywając w tym celu taką samą lub mniejszą ilość energii. Szybciej również wychładzał się w okresie letnim. Doświadczenie to pokazało jak ciekawą konstrukcją charakteryzują się domy wykonane z bali oraz fakt iż właściwości cieplne tego rodzaju budulca są naprawdę niezwykłe.
Ciepło w czystej postaci
Wybór drewnianych bali na materiał budowlany może wydawać się nienajlepszym pomysłem, szczególnie w kraju, gdzie zima trwa czasem nawet pięć miesięcy. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę ich niezwykłe, naukowo udowodnione właściwości cieplne, szybko okaże się, że stanowią bardzo rozsądną opcję. Łatwe w transporcie, łatwe w utrzymaniu, a przede wszystkim ciepłe, stanowią materiał do budowy domu, który pozostanie ciepły przez długie lata.